Çözümlerimiz ve Hizmetlerimiz

Yeraltı İkaz Bantları

YERALTI İKAZ BANTLARI (ALGILANABİLİR)

Yeraltı algılanabilir ikaz bantları; esas olarak telekom tesisleri, fiber kablo, doğal gaz boruları, su boruları gibi yeraltı sistemlerine kazım çalışmaları sırasında hasar verilmesini önlemek amacıyla üretilmektedir. İlgili tesislerin döşenip kapatılmasından önce toprağa serilerek, hattın daha sonra kazılmadan önce saptanabilmesini sağlar. İkaz bantlarımız, içeriğindeki bileşenler sayesinde metal detektörlerle kolayca saptanarak güzergahın doğru belirlenmesinde önemli rol üstlenmektedir. Toprak altındaki sıcaklık, nem, korozyon ve asit alkali gibi zararlı sıvılara karşı dayanıklı yapısı ile ömür boyu kaybolmadan kullanım olanağı sunmaktadır.

İkaz bantlarının kolayca fark edilmesini sağlayan parlak renkleri ve üzerinde ilgili hatların nereye, hangi kuruma ait olduğunu belirten ve silinmeyen kalın uyarı yazıları; kazı yapan ekiplerin, hatta hasar vermeden çalışma yapmalarına yardımcı olmaktadır. İkaz bantlarımız toprak altına döşeme esnasında kopma yırtılmayı engelleyen kalınlığı sayesinde kopmadan kıvrılmadan kolayca serilebilmektedir.

İkaz bantları üzerine; kurumların talebi doğrultusunda, kullanım amacına uygun, kolay okunabilir ve silinmeyen bilgiler de (kurum/şirket adı, logo, iletişim vs.) yazılabilmektedir. Özellikle telekom fiber hatlarında tesisisin kime ait olduğu ya da belediyelerin şehir içi kanalizasyon ve su tesisatlarında kullanılması durumunda ek olarak o güzergahta çalışma yapan firma bilgileri de yazılarak; ileride arıza saptaması sırasında o hatların kimler tarafından yapıldığı bilgisine de kolayca ulaşmak mümkün olabilecektir.

Algılanabilir iletken ikaz bantları, sağladığı faydalar ile zaman içerisinde normalde kullanılan naylon ikaz bantlarının yerine geçmeye başlamıştır.

İkaz bantlarımız tesise uygun standart farklı renklerde ve ihtiyaca göre 7,5-30 cm aralığında, 500 mt.'lik rulolar halinde üretilmektedir.